Projekt  „PWSZ uczelnią otwartą dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” nr POWR.03.05.00-00-A072/19

Realizacja projektu ma na celu również doposażenie Biblioteki PWSZ w Raciborzu w specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie oraz materiały przeznaczone dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne czytanie zwykłego druku, przetwarzanie informacji odbieranej wzrokowo, dla osób z dysfunkcjami słuchu oraz niepełnosprawnością ruchową.

Ważnym elementem projektu będzie otwarcie się  biblioteki na potrzeby ludzi niepełnosprawnych, głównie studentów, czyli tej grupy użytkowników, która ze względu na różnego typu bariery psychologiczne, fizyczne i architektoniczne coraz rzadziej odwiedza biblioteki.

Biblioteka stanie się nowoczesnym, bezpiecznym, przyjaznym miejscem do pracy, nauki i odpoczynku dla osób niepełnosprawnych.

Bariery architektoniczne

 1. Drzwi przesuwne wejście główne

Montaż automatycznych drzwi przesuwnych w wejściu głównym zlikwiduje barierę architektoniczną dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz z dysfunkcją kończyn górnych.

Automatyczne systemy drzwi przesuwnych oferują komfort i elastyczność przy kreowaniu wygodnych wejść bez potrzeby jakiegokolwiek kontaktu z samymi drzwiami.

 • Strefa do pracy i relaksu w bibliotece dla studentów niepełnosprawnych korzystających  ze zbiorów biblioteki na miejscu.

Powstanie strefy ciszy i relaksu jako dobrego miejsca do pracy w bibliotece dla studentów niepełnosprawnych, zainteresowanych korzystaniem ze zbiorów bibliotecznych na miejscu. Dzięki projektowi powstanie czytelniana strefa dla osób niepełnosprawnych. Przestrzeń ta umożliwi przede wszystkim możliwość elastycznego aranżowania powierzchni bez barier architektonicznych, dostosowanej do osób z ograniczeniami ruchu i sprzyjającej komfortowi pracy naukowej.  W stworzonej strefie studenci niepełnosprawni będą mogli w skupieniu popracować z pomocami naukowymi – książkami i czasopismami, do których uzyskają nieograniczony dostęp. Dodatkowo będą mogli skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich udogodnień i specjalistycznego sprzętu, takiego jak: elektroniczna lupa – oferująca powiększony obraz oraz zwiększająca komfort czytania w kilku trybach koloru, ręczna lupa powiększająca, folia powiększająca A4 oraz lampa biurkowa LED z lupą.  Przewidziano takie  zaaranżowanie przestrzeni, aby nie ograniczać możliwości przemieszczania się osobom np. na wózkach inwalidzkich, bez konieczności sięgania po wysoko umieszczone przedmioty.  Wyznaczona strefa stanie się miejscem do pracy indywidualnej lub grupowej dla studentów niepełnosprawnych. Strefa będzie spełniać również funkcję integracyjną osób niepełnosprawnych ze środowiskiem osób pełnosprawnych, jako miejsce spotkań bez barier. Wyznaczenie strefy ciszy i integracji jako dobrego miejsca do pracy, to zapewnienie równych szans w dostępie do kształcenia studentom niepełnosprawnym. Miejsce takie powstanie w Czytelni Ogólnej Biblioteki. Wyposażone będzie w poduchy do siedzenia, fotele oraz pufy, lampę stojącą z dodatkowym ramieniem do czytania  i parawanem, którego zadaniem będzie wyciszenie oraz wydzielenie strefy.

 • Doposażenie  Czytelni Ogólnej w lampy z lupą 3/8 dpt dla osób słabowidzących do doświetlania pracy.

Lampy zostaną umieszczone na stołach w celu polepszenia jakości czytania.

Usługi

 1. Usługa adaptacji materiałów dydaktycznych. Wyspecjalizowana usługa dostosowania treści dydaktycznych dla osób z niepełnosprawnością. Pracownicy biblioteki w ramach dodatkowej usługi podnoszącej jakość obsługi osób niepełnosprawnych będą tworzyć  kopie dokumentów piśmienniczych i udostępniać je drogą elektroniczną.

Sprzęt specjalistyczny

 1. Skaner PLUSTEK OpticBook 4800.

Wyjątkowa konstrukcja z krawędzią (2mm) eliminuje cienie i deformacje tekstu, jakie pojawiają się w wyniku rozgięcia książki podczas tradycyjnego skanowania lub kopiowania. Ta inteligentna konstrukcja pozwala uniknąć konieczności zakupu drogiego skanera lub skomplikowanego oprogramowania do edycji obrazu. Przeszukiwalne pliki PDF.

OpticBook 4800 tworzy ostre i wyraźne obrazy stron, które następnie mogą być przeskalowane do innych formatów.  W komplecie ze skanerem dostępne jest wysokowydajne oprogramowanie do obróbki obrazu, szybkiej i bezpiecznej konwersji do pliku PDF, a także bardzo dokładne oprogramowanie do rozpoznawania tekstu (OCR).

Głównym celem zakupu urządzenia będzie umożliwienie uzyskania dobrej jakości  cyfrowych kopii materiałów dostępnych w Bibliotece dla osób słabowidzących, głuchych i słabosłyszących.

 • Skaner przenośny IRIS  IRIScan Book 5.

Umożliwia skanowanie gazet, książek, listów i dokumentów w formacie A4. Jest to najszybszy na rynku przenośny skaner autonomiczny, pracujący z prędkością nawet do 1 s na dokument. Wystarczy przesunąć urządzenie nad dokumentem, aby został on automatycznie zeskanowany. Obraz jest zapisywany na dołączonej do zestawu karcie MicroSD™, z której można go następnie przenieść na komputer PC lub Mac. Po powrocie do domu lub biura można zamienić zeskanowane dokumenty automatycznie na edytowalny tekst z wykorzystaniem flagowego oprogramowania IRIS do OCR, tj. Readiris™ Pro. Jest to w pełni przenośne i autonomiczne bezprzewodowe urządzenie.

Głównym celem zakupu urządzenia będzie umożliwienie uzyskania dobrej jakości  cyfrowych kopii materiałów dostępnych w Bibliotece dla osób słabowidzących, głuchych i słabosłyszących. Ze względu na prostotę obsługi oraz możliwość mobilności sprzętu będzie on służył również studentom niepełnosprawnym ruchowo. Umożliwimy wypożyczanie sprzętu studentom niepełnosprawnym do domu.

 • Urządzenie Czytak 4

Dzięki wbudowanemu syntezatorowi mowy Ivona może również odczytywać pliki tekstowe. Funkcja ta daje możliwość szybkiego i łatwego dostępu do zeskanowanych książek, notatek i różnego rodzaju tekstów. Komunikacja urządzenia z komputerem odbywa się za pośrednictwem karty SD o pojemności 16 GB (około 110 godzin nagrań), co pozwala na sprawne kopiowanie danych z dysku komputera na Czytaka i odwrotnie.

Wbudowany dyktafon daje możliwość nagrywania i przechowywania plików w pamięci wewnętrznej i zewnętrznej urządzenia. Wejście na zewnętrzny mikrofon pozwala na uzyskanie wyższej jakości nagrania.

Urządzenie dedykowane studentom niewidomym i słabowidzącym. Biblioteka umożliwi wypożyczenie sprzętu do domu.

 • Klawiaturę Maltron 3D zaprojektowano, aby zapewnić jak największą efektywność i ergonomiczność pracy na komputerze. Stworzona jest tak, aby optymalnie ustawić pozycję każdego palca i nie doprowadzić do jego nadwyrężenia. Dodatkową zaletą klawiatury Maltron 3D jest jej niewielka waga, która zapewnia mobilność. Urządzenie przeznaczone dla osób z dysfunkcja kończyn górnych. Klawiatura będzie zainstalowana przy stanowisku dla osób niepełnosprawnych w Ośrodku Informacji Naukowej.

Materiały

 1. Kolekcja audiobooków dla osób niewidomych i słabowidzących oraz niepełnosprawnych ruchowo, niemogących czytać książek drukowanych, w formatach CD.  Książki będą wypożyczane osobom niepełnosprawnym do domu.

Audiobooki to nagrania dźwiękowe tekstów książek, odczytywanych na głos przez lektora. Odczytuje on pełen, oryginalny tekst książki. To alternatywa dla lektury konwencjonalnej, która może się okazać szczególnie użyteczna, gdy chcemy:

 • uczyć się i uczyć innych języków obcych;
 • ćwiczyć umiejętność rozumienia ze słuchu;
 • wykorzystać aktywnie wolny czas, poznając dzieła literackie i ucząc się języków obcych;
 • Zakup i wgranie ebooków na czytniki PocketBook Touch Lux 4 pozwoli na wspomaganie procesów kształcenia studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących oraz niepełnosprawnych ruchowo. Urządzenie wraz wgranymi na nie książkami elektronicznymi, będzie dedykowane głównie studentom niepełnosprawnym. Czytnik e-booków to urządzenie pozwalające przechowywać tysiące książek, a technologia jego wykonania daje znaczny komfort czytania. Dzięki matowej matrycy tekst można czytać w każdych warunkach, nawet w pełnym słońcu. Istotną dla komfortu użytkowania, jest tu jakość ekranu i zmiany kroju i wielkości czcionek oraz możliwość wprowadzenia większego kontrastu ekranu, zwłaszcza dla osób słabowidzących. Atutem urządzenia w przypadku korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne ruchowo jest jego waga i rozmiar.
 • Kolekcja książek ”Duże Litery” przeznaczona dla czytelników mających problem ze wzrokiem  i chorych. Duże Litery to specjalne wydania książek dla tych, którzy chcą dać odpocząć oczom.

Dzięki dużemu formatowi (16 x 23,5 cm) są to książki wyjątkowe, drukowane niespotykaną w większości książek dużą i bardzo czytelną czcionką.

Oprogramowanie

 1. Multiwyszukiwarka Integro to katalog, który  daje możliwość przeszukiwania zasobów lokalnego katalogu biblioteki z zastosowaniem wyszukiwania pełnotekstowego w bazach danych, platformach książek elektronicznych i internetowych zbiorach książek. Katalog posiada opcję podpowiadania treści i składni słów w zapytaniach oraz fasetowania wyników wyszukiwania, czyli wykorzystywania gotowych filtrów. Biblioteka PWSZ w Raciborzu używa obecnie katalogu OPAC firmy Prolib, która posiada  prosty interfejs bez możliwości podpowiadania treści oraz filtrowania wyników. Multiwyszukiwarka Integro umożliwia przeszukiwanie wszystkich pól wyszukiwawczych jednocześnie bez wskazania określonego pola (są to pola takie jak: autor, tytuł, temat) natomiast wyszukiwarka OPAC  ogranicza przeszukiwanie zasobów jedynie poprzez poszczególne, wskazane pole. Cechą wyróżniającą Integro od obecnej wyszukiwarki OPAC jest mechanizm fasetowania tzn. użycia gotowych filtrów przy wyszukiwaniu treści. Multiwyszukiwarka Integro daje możliwość jednoczesnego przeszukiwania posiadanych przez bibliotekę pełnotekstowych zasobów cyfrowych Ibuk Libra, Wolne Lektury, NASBI/OSBI, a także daje możliwość integracji pełnotekstowych lub bibliograficznych baz danych. W OPAC, korzystając ze wskazanego pola opisu bibliograficznego, istnieje możliwość zamieszczenia wyłącznie linków do wersji elektronicznej a nie, tak jak w przypadku Integro, bezpośredniego połączenia z wyszukiwanym dokumentem.  Nowy responsywny interfejs graficzny, czyli taki, który automatycznie dostosowuje swój wygląd do wielkości i rozdzielczości ekranu urządzenia (takich możliwości nie ma katalog OPAC), może być używany na dowolnym urządzeniu i jednocześnie zachowuje pełną funkcjonalność. Interfejs multiwyszukiwarki Integro spełnia także wymagania Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) na poziomie AA, co daje możliwość powiększania czcionki i kontrastowania przeszukiwanej strony, w celu ułatwienia korzystania przez osoby słabo widzące.
Skip to content